„Pojedynek na słowa” Connie Willis, to zabawna, a przy tym intrygująca powieść o komunikacji międzyludzkiej. W utworze elementy science-fiction łączą się z powieścią obyczajową z delikatnym wątkiem romantycznym.
Główna bohaterka, Briddley Flannigan żyje w nieodległej, chociaż bliżej nieznanej przyszłości. W jej świecie coraz ważniejszą odgrywają social-media i nowe gadżety służące jako środki komunikacji, a prywatność jednostki poddawana jest narastającym ograniczeniom. Briddley pracuje w Commspanie, firmie, która stara się przełożyć ludzką potrzebę ciągłej komunikacji na dobre wyniki finansowe. Wiele elementów świata przedstawionego w książce nie odbiega więc bardzo od naszej współczesności.
Trent, chłopak Briddley proponuje jej wspólne EED - drobny i całkowicie bezpieczny zabieg mózgu, który przez niektórych jest uważany za lepszy niż zaręczyny. EED pozwala zakochanym w sobie osobom na nawiązanie szczególnego połączenia, dzięki któremu mogą odczuwać nawzajem swoje emocje. Już nawet nie trzeba wyrażać miłości za pomocą słów, wystarczy ją czuć. Teoretycznie drobny zabieg rodzi jednak zaskakujące komplikacje i życie Briddley wywraca się do góry nogami…
Jednym z atutów książki jest barwna rodzina głównej bohaterki, przewijająca się przez całą książkę i ostatecznie odgrywająca ważniejszą rolę, niż mogłyby wskazywać pozory. Postać ciotka Oony i jej niezwykle energiczne zaangażowanie w działalność Cór Irlandii, czy też nietypowe kłopoty wychowawcze Mary Clare, siostry Briddey, pozwalają poczuć wszystkie radości i smutki wynikające z posiadania kochającej, choć nadopiekuńczej i dość wścibskiej rodziny.
Connie Willis jest znaną i cenioną, wielokrotnie nagradzaną autorką książek z gatunku science-fiction. Jej powieści i opowiadania charakteryzuje lekkością pióra, niebanalne poczucie humoru i niezwykli bohaterowie, którzy potrafią wzbudzić zainteresowanie i sympatię czytelników. Wątki obyczajowe i psychologiczne łączą się w dziełach autorki z fantastyką. Na szczególną uwagę zasługują książki z wątkami podróży w czasie – utrzymana w lekkim tonie i nawiązująca do jednej z najbardziej znanych pozycji literatury angielskiej „Nie licząc psa”, czy też mierząca się z trudniejszymi tematami „Księga Sądu Ostatecznego”.
Agata Duda
Kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 55