W przeddzień 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego odbyło się spotkanie rembertowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, poświęcone twórczości tego wybitnego pisarza. Okazało się, że wśród klubowiczów, których grono po raz kolejny poszerzyło się o nowego członka, znajdują się wierni fani powieściopisarza.

Pani Agnieszka przygotowała i z dużym zaangażowaniem przedstawiła szczegółowy biogram Wiesława Myśliwskiego. W opowieści nie zabrakło ciekawych, mało znanych faktów o skromnym, ale wielkim i docenianym na świecie twórcy. Wszyscy uczestnicy spotkania chętnie wyrażali pozytywne opinie o mistrzu polskiej powieści, podkreślając, że przy czytaniu jego książek czuć, jak autor uwielbia słowa, ale mimo że łatwo jest dać się unieść tym lekturom, to nie są one oczywiste i przeznaczone dla każdego odbiorcy, należą raczej do pozycji ambitnych. W rozmowie wiele uwagi zostało poświęcone filozoficznym, a nawet teologicznym aspektom tej prozy, choćby „Traktatu o łuskaniu fasoli”, do której to powieści można odnieść komentarz Czesława Miłosza o jego własnym utworze: „Takiego traktatu młody człowiek nie napisze”. Klubowicze stwierdzili, że dojrzałość twórcza Wiesława Myśliwskiego nie ogranicza się do samego języka i poziomu literackiego, ale również namysłu nad procesem pisania. Rzadko zdarza się autor, który wydaje powieści co kilka lat, bo pisze tylko wtedy, gdy rzeczywiście ma coś istotnego do powiedzenia, a wtedy mówi rzeczy ważne i piękne. Żyjąc równocześnie w dwóch światach: inteligenckim i chłopskim, Myśliwski genialnie charakteryzuje życie na wsi, cykl przyrody, sposób myślenia ubogich ludzi z prowincji. Takie wnioski nasunęły się klubowiczom po lekturze „Nagiego sadu”, „Pałacu” czy powieści „Kamień na kamieniu”.

Na kolejne spotkanie DKK, którego tematem będzie reportaż Ewy Winnickiej „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”, zapraszamy 28 kwietnia o 18:00. Dla klubowiczów (również tych dopiero planujących dołączenie do DKK) przygotowaliśmy kilka egzemplarzy książki, które można wypożyczyć na II piętrze biblioteki przy ul. Gawędziarzy.