Spotkanie z autorami książki „1989. Pozytywny mit”

Współautorzy książki „1989. Pozytywny mit” oraz jej pierwowzoru, musicalu „1989”, odwiedzą rembertowską bibliotekę w przeddzień rocznicy pierwszych po II wojnie światowej wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, czyli 3 czerwca o godz. 19.00. Spotkanie poprowadzi Anna Tatarska.
Autorzy książki, Marcin Napiórkowski, Mirosław Wlekły i Katarzyna Szyngiera, są jednocześnie twórcami głośnego, świetnie przyjętego i wielokrotnie nagradzanego musicalu „1989”, którego premiera odbyła się w grudniu 2022 r. na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W bibliotece będziemy gościć dwoje z nich – Mirosława Wlekłego oraz Katarzynę Szyngierę.
Mirosław Wlekły to polski dziennikarz, autor książek reporterskich i sztuk teatralnych. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Katarzyna Szyngiera jest reżyserką teatralną, w 2024 r. odebrała Paszportu Polityki 2023 w kategorii TEATR za spektakl „1989”.
„1989. Pozytywny mit” to nie jest podręcznik do historii. To opowieść o najważniejszych wydarzeniach ostatnich dekad widzianych z nowej perspektywy, próba znalezienia pozytywnego mitu Solidarności. Historia pokojowych przemian w Polsce widziana oczami trzech rodzin: Frasyniuków, Kuroniów i Wałęsów oraz innych ludzi, których połączyła idea wolnej Polski. Znane z książek wydarzenia przeplatają się z intymnymi chwilami radości i cierpienia przeżywanymi w zaciszach peerelowskich mieszkań. Książka pokazuje, jak aktualne i fascynujące są wydarzenia sprzed prawie czterdziestu lat. Zwyczajni ludzie, tacy sami jak my, zaangażowali się w coś wielkiego, co zmieniło nie tylko nasz kraj, ale całą Europę.
Dlaczego Jacek Kuroń wzywał do zbrojnego powstania?
Czemu Ronald Reagan trzymał jego apel w szufladzie biurka?
Jaką cenę zapłaciła rodzina Frasyniuków za opozycyjną działalność Władysława?
Jak Danuta Wałęsa zdobyła świniaka na święta, gdy Lech siedział internowany?
Terminy
- 2025-06-03 19:00 - 20:00
Wspierane przez iCagenda