Już 28 marca w sali widowiskowej, o godz. 18.00, nastąpi inauguracja wystawy fotograficznej autorstwa Aleksandry Rudalskiej. Z pewnością będzie to doskonały wstęp do rozpoczynającej się wiosny, a spotkanie z twórczością artystki pozwoli uważniej spojrzeć na otaczający nas świat.

Aleksandra Rudalska jest z wykształcenia filologiem polskim i edytorką, z zamiłowania - czytelniczką. Na co dzień koordynuje projekty wydawnicze, zajmuje się redakcją artykułów i książek. Jej teksty ukazywały się m.in. w piśmie „Enigma. Ludzie – Sztuka – Myśli” oraz na stronach internetowych Polskiego Radia czy PolishArtWord.

Od zawsze pasjonowała się sztukami wizualnymi. Klasyczną, czarno-białą fotografię analogową poznawała w rocznym Studium Fotograficznym ZPAF. Jednak to świat przyrody sprawił, że po latach odnalazła indywidualne spojrzenie nie w wystudiowanych, ale w ulotnych formach.

Fotografia to medium światłoczułe. Potrzebuje światła, by zapisać na matrycy obraz świata. – mówi autorka wystawy. Podobnie otaczająca nas przyroda, czeka na wiosenną równonoc, by wraz ze słońcem przebudzić uśpione siły, rozpocząć odwieczny cykl życia. Fotografia bywa również świato-czuła, gdy zatrzymuje w kadrze to co ulotne. Wymaga przy tym uważności spojrzenia, wrażliwości wobec otaczającego świata, delikatnej ciekawości – wyjaśnia.

 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w sali widowiskowej biblioteki do końca kwietnia 2023 r.