Anna Janko „Mała zagłada” - DKK

Kategoria
Dyskusyjny Klub Książki
Termin
2019-09-12 18:00 - 20:00

„Zabrałam ci twoją historię, mamo, twoją apokalipsę. Karmiłaś mnie nią, gdy byłam mała, szczyptą, po trochu, żeby mnie tak całkiem nie otruć. Ale się uzbierało. Mam ją we krwi…”

Sochy na Zamojszczyźnie, 1 czerwca 1943 roku. Wystarczyło parę godzin, by wieś przestała istnieć. Budynki zostały spalone. Mieszkańcy rozstrzelani. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci.


Wśród nich — dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko.

„Tragiczna historia rodziny była drugim dnem mojego dzieciństwa. Moja mama jako dziewczynka patrzyła na śmierć swoich rodziców, na rozpad całego swojego świata; jej życie rozpoczęło się więc od apokalipsy… Obrazy pożarów, zabijania, sieroctwa, tułaczki małych dzieci przeniknęły i do mojego życia i były jak stronice szczególnego albumu rodzinnego, który ogląda się ze ściśniętym gardłem”

Mała Zagłada Anny Janko nie jest jeszcze jedną tragiczną opowieścią rodzinną wyciągniętą z lamusa II wojny światowej. To mocna, jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą drugiego pokolenia — naznaczonego strachem. Brutalna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi staje się w niej punktem wyjścia do przedstawienia etycznej i egzystencjalnej bezradności.

Mała Zagłada. Przejmująca książka o tym, że wojna nie umiera nigdy…

Książka na spotkanie DKK do odebrania w Wypożyczalni Nr 55 ul. Gawędziarzy 8

Serdecznie zapraszamy!

12 września (czwartek) 2019 r.

godz. 18.00

ul. Gawędziarzy 8

Wstęp wolny

 
 

Terminy

  • 2019-09-12 18:00 - 20:00

Wspierane przez iCagenda