I Rembertowski Festiwal Poezji Śpiewanej - relacja

W sobotnie popołudnie, 17 listopada w sali widowiskowej biblioteki w ramach I Rembertowskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej „Droga do krainy łagodności”, odbył się konkurs piosenki poetyckiej. Organizatorami wydarzenia były Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów m. st. Warszawy oraz Dom Kultury „Wygoda”.

W przesłuchaniach wzięło udział 11 osób, których oceny podjęły się : Agnieszka Chrzanowska – krakowska wokalistka z kręgu piosenki poetyckiej, związana m.in. z kultową „Piwnicą pod Baranami”, laureatka wielu prestiżowych nagród muzycznych, Agata Marcewicz-Szymańska – solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie, współpracująca z krajowymi i zagranicznymi filharmoniami, także Polskim Radiem i Telewizją. Barbara Trzaskacz i Ewa Czajka - nauczycielki z rembertowskich Szkół Podstawowych z pasją angażujące się w działalność edukacyjną i kulturalną w naszej dzielnicy.


Ciekawy repertuar, wysoki i wyrównany poziom wykonawców oraz ich niekwestionowany talent sprawiły, że jurorzy nie mieli łatwego zadania by wyłonić zwycięzcę. Tak naprawdę zasługiwał na to każdy z uczestników. Po burzliwych naradach, tytuł laureata I Rembertowskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej przyznano Mai Młodzińskiej za wykonanie piosenki „Ballada jarzynowa”. Wyróżnienia otrzymali Justyna Galaszewska za utwór „Nie ma kraju” oraz Bartosz Witkowski, który przy akompaniamencie Piotra Rotkiewicza zaśpiewał „Dla Ciebie jestem sobą”. Nagrodą główną był występ przed wieczornym recitalem Agnieszki Chrzanowskiej oraz lekcje z wykwalifikowanym nauczycielem śpiewu, sponsorowane przez Dom Kultury „Wygoda”.


Tego samego dnia, o godz. 19:00 rozpoczął się koncert zamykający I Rembertowski Festiwal Poezji Śpiewanej. W liryczno-muzyczny świat, widownię wprowadziła zdobywczyni I nagrody - Maja Młodzińska. Licznie zgromadzona publiczność doceniła talent młodej laureatki nagradzając ją gromkimi brawami. Po tak udanym supporcie goście wysłuchali piosenek z repertuaru gwiazdy wieczoru, którą była członkini festiwalowej komisji konkursowej, wspaniała osoba, a przede wszystkim znakomita artystka - Agnieszka Chrzanowska.


Wydarzenie okazało się prawdziwą ucztą muzyczną. Niesamowita charyzma i poczucie humoru artystki sprawiły, że widownia całkowicie poddała się nastrojowi wieczoru i nuciła z nią liryczne, pochodzące m. in. z autorskiego albumu „Piosenki dla mężczyzny”, utwory, które na pewno na długo zapadną w pamięci.


W imieniu Organizatorów: Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy oraz Domu Kultury „Wygoda” już dziś zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia.
Lidia Jakubowska